عضویت ایتکو در کار گروه تخصصی توسعه فناوری توربین انبساطی

شرکت توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) عضو کارگروه تخصصی توسعه فناوری توربین های انبساطی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد .

تهران – روابط عمومی ایتکو  –  ۳۰ دی ۹۴

کارگروه تخصصی توسعه فناوری توربین های انبساطی ماموریت دارد با مشارکت نمایندگان ستادهای هوانوردی، بهینه سازی، شرکت ملی گاز ایران، وزارت نیرو و وزارت نفت طرح توسعه فناوری توربین های انبساطی را تهیه و ارائه کند .

سبوحی دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت :  تدوین نقشه راه توسعه فناوری ، تدوین برنامه برای ایجاد شبکه تخصصی فناوری وتدوین برنامه اجرای طرح پایلوت از جمله وظایف تعریف شده برای کمیته راهبری طرح پایلوت فناوری است.

دبیر ستاد توسعه بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : انتخاب مسئول ایجاد شبکه تخصصی فناوری،انتخاب مدیر فنی برای اجرای طرح پایلوت،نظارت عالی بر فعالیت شبکه تخصصی فناوری ، اجرای طرح پایلوت و ارائه گزارش پیشرفت به جلسه مشترک ستادهای هوانوردی، بهینه سازی و شرکت ملی گاز ایران جهت تصویب و ارایه آن به معاونت از دیگر وظایف تعریف شده برای این کمیته راهبری است.

سبوحی درباره اهمیت توربین های انبساطی گفت : این توربین ها یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع بوده و شبکه سازی برای توسعه فناوری آن در کشور علاوه بر امکان تامین تقاضاهای داخلی و حضور در بازارهای جهانی و منطقه ای، سرریز تکنولوژی آن می تواند به ارتقا و خلق ثروت از طریق فناوری کمک قابل توجهی کند.

دبیر ستاد توسعه بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی افزود: یکی از زمینه های کاربرد توربین های گازی به کارگیری آن در ایستگاه های تقلیل فشار و تولید برق و ایجاد سرمایش به وسیله آن است که در این زمینه فعالیت هایی نیز در شرکت ملی گاز ایران صورت گرفته است.

وی گفت : ظرفیت تولید برق در ایستگاه های تقلیل فشار گاز تا ۵۰۰ مگاوات پیش بینی می شود، ضمن اینکه محاسبات اقتصادی صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد با به کارگیری توربین های انبساطی مناسب تولید برق و فروش آن به شبکه سراسری از نظر فنی و اقتصادی کاملاً توجیه پذیر است و این امر می‌تواند محرک اصلی توسعه فناوری توربین های انبساطی در کشور شود.

تفاهم ‌نامه ایجاد شبکه توسعه فناوری توربین انبساطی فیما بین ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی به نمایندگی منوچهر منطقی، ستاد بهینه سازی انرژی و محیط‌ زیست به نمایندگی یدالله سبوحی، و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران به نمایندگی سعید پاک سرشت امضا شده است.

شرکت دانش بنیان توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) از معدود شرکت های تخصصی در امر توربین است که تکنولوژی ساخت توربین های انبساطی را در اختیار دارد و با اتکای به شبکه همکاران خارجی خود قادر به تولید و تکثیر توربین های انبساطی در کشور می باشد .