اکباتان، بلوار شهید نفیسی، ساختمان آریو اکباتان، طبقه پنجم
info@itcopower.com
2 - 9120 4469 021
1

1

مدیر عامل شرکت توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) گفت : قطعه سازان داخلی توانایی ساخت بخش عمده ای از قطعات توربین های فعال در کشور و صادرات بسیاری از این قطعات را دارند .

تهران – اقتصاد برتر – 23 آذر 95
احمد خادم المله مدیر عامل شرکت توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) گفت : قطعه سازان کشور در سال های اخیر پیشرفت های همه جانبه ای در تولید قطعات پیچیده و استراتژیک بخش گرم و سرد توربین های هوایی و صئعتی پیدا کرده اند و قادر به تامین بخش مهمی از نیاز داخل کشور هستند .
وی گفت : وقت آن رسیده که توانایی شرکت های دانش بنیان و متخصصان فعال در عرصه تولید قطعات توربینی را باور کنیم و به آنان مسئولیت های بزرگتری در داخل بدهیم .
مدیر عامل ایتکو گفت : صنعت توربینی کشور نیاز به زیر ساخت های فنی و مالی دارد که تا کنون کمتر به آن توجه شده است .
خادم المله گفت : توربین ها و قطعات توربینی قلب صنعت کشور هستند و متاسفانه غالب توربین های فعال در کشور از عمر بالایی برخوردارند که به مرور زمان نیاز بیشتری به تعویض قطعات فرسوده دارند.
وی گفت : غالب شرکت های دانش بنیان که تخصص تولید قطعات توربینی را دارند از تخصص و دانش متخصصان مجرب برخوردارند اما از نظر تامین منابع مالی و وصول مطالبات خود از شرکت های مصرف کننده قطعات رنج می برند.
خادم المله گفت : بسیاری از قطعه سازان دانش بنیان با سرمایه اندک خود قطعات را تولید و تحویل دستگاه های مصرف کننده دولتی می دهند و علیرغم تست آزمایشگاهی و میدانی مثبت قطعات هزینه قطعه را با تاخیر های 3 تا 8 ماهه دریافت می کنند که این موضوع توان قطعه سازان داخلی را به شدت کاهش داده است .
مدیر عامل ایتکو گفت : تاخیر در پرداخت مطالبات قطعه سازان داخلی در حالی اتفاق می افتد که ماهانه میلیون ها و بلکه میلیارد ها دلار صرف واردات قطعات مشابه خارجی از گمرکات کشور می شود.
وی گفت : اگر به توان قطعه سازان توربین های داخلی توجه شود علاوه بر میلیارد ها دلار صرفه جویی ارزی ، توانایی متخصصان داخلی ارتقاء خواهد یافت ، دانش فنی قطعه سازان رشد می کند ، فرصت های شغلی زیادی در کشور ایجاد می شود ، وابستگی به شرکت های خارجی کاهش می یابد و به معنی واقعی اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد.
خادم المله اظهارداشت : در برخی دستگاه های کشور که شمار زیادی توربین دارند اعتقاد به ساخت داخل قطعات توربینی یا وجود ندارد و یا ضعیف است . به همین دلیل توجهی به شرکت های دانش بنیان تولید کننده قطعات توربینی نمی شود.
وی گفت : شرکت توربین توان گستر ایرانیان تا کنون قطعات پیچیده ای از توربین راستون را که شمار زیادی از آن در صنایع مختلف کشور فعال است را بومی کرده و قطعات تولید شده کاملا با قطعات مشابه خارجی قابل رقابت است و امکان صادرات آن ها را نیز داریم .
وی گفت : برخی از قطعات تولید شده توربینی با صرف هزینه ارزی بالا و با دشواری از کشورهای سازنده توربین تامین می شد که با تولید آن ها در داخل به میزان زیادی صرفه جویی ارزی شده است .
خادم المله گفت : به دارندگان توربین های مختلف اطمینان می دهیم شرکت های دانش بنیان از جمله شرکت ایتکو توانایی ساخت اکثر قطعات توربینی در داخل کشور را دارند و آن ها می توانند توانایی شرکت های قطعه ساز دانش بنیان داخلی را ارزیابی نمایند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.