اکباتان، بلوار شهید نفیسی، ساختمان آریو اکباتان، طبقه پنجم
info@itcopower.com
2 - 9120 4469 021

شرکت توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) طی قرار دادی با شرکت برق منطقه ای اصفهان متعهد شد برق تولیدی نیروگاه هشت مگاوات    ( CCHP  ) خود در اصفهان را به این شرکت بفروشد .

 

روابط عمومی شرکت ایتکو – 10 فروردین 95

این قرار داد که در هفته دوم فروردین ماه 95 به امضاء رسید از طرف وزارت نیرو مهندس موسی رضایی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای اصفهان و از طرف ایتکو مهندس خادم المله مدیر عامل ایتکو امضاء شده است .

با توجه به نیاز كشور به سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تولید منطقه ای برق، مشوق‌های مالی متعددی توسط وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تولید پراكنده اختصاص داده شده است  كه تولید پراكنده‌ی برق و فروش انرژی الكتریكی به شبكه را گزینه ا‌ی جذاب برای مجتمع‌های صنعتی تبدیل کرده است .

 • مزایای فروش برق از سوی بخش خصوصی به شرکت های برق منطقه ای استان ها عبارتند از :
 • تامین هزینه‌های سوخت در قراردادهای تبدیل انرژی و خرید تضمینی انرژی الكتریكی برای یك دوره پنج‌ساله
  خرید تضمینی انرژی الكتریكی تولید شده و پرداخت 25 درصد از بهای انرژی به عنوان پیش‌پرداخت.
 • بازگرداندن هزینه‌های انشعاب به مشتریان
 • حذف هزینه‌های دیماند از هزینه‌های مشتركین
 • پرداخت بخشی از هزینه گاز مصرفی نیروگاه

ویژگی نیروگاه های تولید همزمان برق و حرارت (CCHP)

سیستم (CCHP (Combined Cooling , Heating and Power plant سیستمی است که حرارت خروجی مولد توان مستقیما مورد استفاده قرار گرفته، همچون استفاده از گازهای داغ برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می­شود و بازده الکتریکی موثر آن بیش از یک و نیم برابر متوسط بازده نیروگاه­های حرارتی است.

 

مزایای سیستم CCHP :

 

 • افزایش راندمان: سیستم CCHP می تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از ۸۵% گردد، این در حالی است که اجرای سیستم CCHP تنها افزایش کوچکی در هزینه سرمایه گذاری اولیه را به همراه خواهد داشت.
 • تأمین حرارت مطمئن و انعطاف پذیر
 • محیط زیست: بازدهی بالای سیستم های CCHP باعث می­شود تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
 • هزینه های پایین تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CCHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینه های تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.
 • استفاده هر چه بیشتر از فضای ساختمان ها
 • ایجاد در آمد قابل توجه از محل فروش برق و کاهش همزمان مصرف گاز در تولید حرارت

زمان بهره برداری از پروژه در شبکه سراسری

با توجه به نصب عمده تجهیزات این پروژه  (  85 درصد پیشرفت )  طبق برنامه ریزی انجام شده از ابتدای شهریور ماه 95 برق تولیدی نیروگاه هشت مگاوات شرکت توربین توان گستر ایرانیان در مدار برق سراسری قرار خواهد گرفت.

بازگشت سرمایه این نیروگاه سه ساله پیش بینی شده است .

 

آشنایی با ایتکو

شرکت توربین توان گستر ایرانیان ( ایتکو ) از شرکت های دانش بنیان کشور می باشد که تجربه ارزنده ای در طراحی و ساخت نیروگاه های تولید همزمان برق و حرارت (CCHP) را دارد .

ایتکو در طرح توسعه فعالیت های نیروگاهی خود احداث نیروگاه 25 مگاوات در استان اصفهان را در دستور کار دارد .

شرکت ایتکو آمادگی دارد تجربه طراحی و نصب نیروگاه های مقیاس کوچک CCHP  در نقاط مختلف کشور را به اجرا بگذارد .

Comments

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.